Het haantje kraait van de toren over: Hoog tijd voor de Brexit en gaat de burgemeester ook vreemd?

2
1417

Als rasechte Nunspeetse torenhaan ben ik in de afgelopen eeuwen omgegeven geweest met de talen van de Veluwe en in het bijzonder met het Nunspeets dialect. Op de scholen, langs de straat en op de markt kon je de vertrouwde Nunspeetse tongval opvangen. Onze lokale platte taal zorgde voor onderlinge verbondenheid en men voelde zich er zo heerlijk in thuis.

Voor de warmte van dat idioom bestaan nauwelijks woorden; het is een gevoelskwestie. 

Een gezindheid van saamhorigheid.

Helaas raken we jaar na jaar ons knusse woordgebruik kwijt. De straten en lanen van ons dorp worden overspoeld door een tsunami van Angelsaksische termen en uitdrukkingen. Ik begin me behoorlijk ontheemd te voelen in onze prachtige woonstede tussen het lover.

Iedereen schijnt gewichtig te willen doen en denkt status te kunnen ontlenen aan een quasi-interessant gebruik van Engelse woorden. De lokale middenstand leeft waarschijnlijk in de dwaze illusie dat het merendeel van hun klandizie uit overzeese oorden hier komt winkelen.

Ook het bedrijfsmatig gebruik van de taal uit het naburige eiland is niet meer te stuiten.

Het is onderhand op het belachelijk af. Kijk maar eens met mij mee door het dorp.

Fietsen en rijwielen bestaan niet meer. Nee, we rijden op een E-bike of mountainbike.

Wat is er gebeurd met het stalen ros?

Geen berg in het hele land, maar toch een mountainbike. Als de postbode de brieven op een E-bike rondbrengt wordt het dan automatisch E-mail?

Een nachtje logeren doen we tegenwoordig in een Bed & Breakfast. Alsof een bed en een broodje te min is.

Een gezellig klein woninkje krijgt opeens het etiket ‘tiney house’ opgeplakt. Waar je vroeger gewoon een paar schoenen met bijbehorende veters kocht, kun je nu terecht voor ‘Shoes and More’.

More? Mag het wat minder wellicht? Shoetime? Tijd voor een klompendans!

Voor hondenvoer en kattenbrokken wordt u heden ten dage door zijne Koninklijke hoogheid ontvangen in ‘Pets Palace’. Het Pettenpaleis, voor elke hoed en pet tegen een lage prijs.

Of begrijp ik het nu verkeerd? Nu we het toch over dieren hebben rijst de vraag of de steeds vaker opduikende outletshops iets te maken hebben met de hond uitlaten. 

Let even de hond out en wel hop, meteen! Er begint iets te dagen.

Komt u uit Azië of Afrika en wilt u uw kapsel laten bijwerken? Pech gehad, alleen Dutch Hair lees ik ergens op een uithangbord. Voor een leuk gezelschapsspel of een stevige voetbal moet je naar Intertoys. Geen gewoon speelgoed, nee inter-speelgoed. ‘Inter’ betekent ‘tussen’. Ergens tussen al die waar moet er speeltuig verstopt liggen. Zoeken maar.

‘Living Lights, doodeng. Lig je rustig op de bank naar de Matthäus Passion te luisteren beginnen opeens de lampen met elkaar de liefde te bedrijven. Geen schakelaar die ze in bedwang houdt.

Veel Nunspeters trekken op zaterdag naar ‘De Wiltsangh’ om de lokale vedetten aan het werk te zien. Wil je eens de Hulhorster coryfeeën bewonderen dan moet je uiteraard naar ‘Clubb Next’. 

Als trotse haan heb ik het maar gemakkelijk. Ik schud een keer met mijn verentooi en alles zit weer keurig in het gelid. Jullie daar beneden worstelen zich door een woud van mogelijkheden om een toonbaar lijf en dito leden te behouden.

Wellness, barbershop, skin therapy, lifestyle, sun and nails studio, beauty farm, house of hair; er staat een onmetelijke zee van barbarismen ter beschikking voor boeren, burgers en buitenlui.

Waar is dat alles te vinden? Natuurlijk niet in de straat met de banale naam Dorpsstraat.

Street One, daar moet je zijn. Wie verzint dat allemaal.

Enkele oude inwoners van ons dorp hoorde ik mompelen dat ze ‘al die luu met fratsen mutten opbargen’. Ze zullen niet zelf melden hoewel daarvoor in de omgeving van het station wel een mogelijkheid bestaat: ‘Self Storage’.

Moet u even op uw beurt wachten bij ‘Any Tyme’, neem dat eerst een drankje bij ‘Stitchers Inn´.

Ik zie er zelden luitjes gezellig op het terras zitten. Liever indoor dan outdoor waarschijnlijk.

´Best steaks in town´, stadse fratsen in een Veluws dorpje!

Hallo of goede morgen, is vanzelfsprekend uit den boze; Have nice day en Nice to meet you, schreeuwt een opgewonden etalageraam. 

Beetje bang uitgevallen? Security Services of Star Secure nemen al uw angsten weg.

‘Fashion for him and her’ of ‘Sports Fashion’.  Onderbroekenlol voor reclamemakers.

We zijn totaal de verbinding met onze Veluwse roots, of beter onze wortels, kwijtgeraakt.

Voor een hernieuwde verbinding en communicatie op naar ‘The Phone House’.

‘Molton Braun Store?’  Het duizelt me. Een ‘stoere bruine molton deken’ is in de winter zeer welkom. Toch maar eens gaan kijken daar.

Zelfs de plaatselijke Harmonie stort zich in de Babylonische spraakverwarring. Een halve eeuw geleden waren we al blij wanneer de helft een uniform droeg, ze alleen dezelfde richting opmarcheerden en ongeveer gelijk begonnen en eindigen met hun muziekspel. Tegenwoordig is het een toporkest dat voorafgaande aan Koningsdag op het marktplein een subliem concert uit de grote tuba toverde.

Wat heb ik genoten! Jammer dat het evenement een ‘King’s Night Special’ moest heten. Of spelen ze binnenkort op Broadway?

Kan het gemeentebestuur niet iets ondernemen tegen deze Engelstalige waanzin? Lijkt mij een stevig agendapunt voor de komende raadsvergadering. Mocht de discussie dan uit de hand lopen en de emoties de overhand krijgen, dan hoop ik niet dat onze burgervader vreemd gaat met een krachtig ‘Order, Order!’

Ik sluit af met een plechtig heat design en logistics. Sterkte ermee en ik zie u binnenkort weer terug in mijn ‘partners network’. 

2 REACTIES

  1. Haantje, je bent geweldig, laten we de Engelse taalverloedering met humor tegengaan. Wellicht is een excursie (o pardon, excursie is vast ook een leenwoord, evenals pardon…) naar ons buurland België (met zachte g) ook een idee. Je mag van mij best een dagje of twee van de toren af om dat mee te maken. Heel verrijkend!

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Please enter your comment!
Please enter your name here